بورسیه ایتالیا


بورسیه های ایتالیا در سال 2022 به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز

ایتالیا یکی از مقاصد مهاجرت دانشجویان برای تحصیل است و در این زمینه از شهرت بسیار خوبی برخوردار است. ما در این نوشتار قصد داریم شما را با انواع بورسیه کشور ایتالیا، شرایط و مدارک آن آشنا نماییم پس اگر از طرفداران و متقاضیان بورسیه ایتالیا هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

از آن جایی که دانشگاه های ایتالیا از سطح علمی بالا و امکانات مناسبی برخوردارند این امر برای دانشجویان مقبول افتاده و سالیانه افراد زیادی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا می باشند. گذشته از این کسانی که در ایتالیا تحصیل می نمایند معمولا بعد از اتمام دوران تحصیلات خود و یا همزمان با در اتحادیه اروپا مشغول به کار  می شوند و سکونت در ایتالیا در واقع ابزار و سکویی برای دیگر اهداف مهاجرتی و شغلی آن هاست.

از آن جایی که قانون سازمان ملل مربوط به حمایت از کشورهای ضعیف در ایتالیا اجرا می‌شود عموم متقاضیان تحصیل در این کشور می‌توانند به صورت رایگان و با برخورداری از بورسیه در این کشور زندگی نمایند. برای استفاده دانشجویان ایرانی از این بورسیه نیز محدودیتی وجود ندارد. نظام آموزش عالی در کشور ایتالیا یکی از با کیفیت ترین نظام ها در سطح اتحادیه اروپا می باشد. این کشور عضو سازمان ملل بوده و بر پایه تعهدات خود بورسیه هایی را به ویژه برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه در نظر می گیرد. برخی از این برنامه ها علاوه بر اینکه شهری دانشجو را پوشش می دهند، هزینه های دیگری همچون بیمه دانشجویی و هزینه زندگی وی را نیز در برمی گیرند.

انواع بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا

بورسیه ها در ایتالیا به بورسیه های دانشگاهی و استانی تقسیم می شوند.

بورسیه‌های دانشگاهی :

این نوع بورسیه معمولا مختص مرحله کارشناسی ارشد و دکتری است که بر اساس رزومه علمی فرد، دانش شخصی متقاضی، معدل کسب شده و مقاله‌های چاپ شده معتبر به او تعلق می‌گیرد. مبلغ این بورسیه در مقطع دکترا حدودا ۱۲۰۰ یورو در ماه می‌باشد. شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکتری بالاتر از دوره کارشناسی ارشد است. در ادامه به مهم ترین این نوع بورسیه ها اشاره می نماییم:

بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیاوزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی (MAECI) دولت ایتالیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اتباع کشورهای خارجی به منظور تقویت همکاری های بین المللی در زمینه های فرهنگی، علمی و فناوری، به منظور ارتقاء زبان و فرهنگ ایتالیایی و حمایت از سیستم اقتصادی ایتالیا در جهان ارایه می کند. این بورسیه جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشد. این کمک هزینه برای دوره های کارشناسی ارشد، دوره های آموزش عالی در هنر، موسیقی و رقص (AFAM)، دوره دکتری، دوره های تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه و دوره های پیشرفته زبان و فرهنگ ایتالیایی ارایه می شود.

بورسیه IYT وزارت امور خارجه ایتالیادولت ایتالیا برای دانشجویان کشورهای خارجی همه ساله بورسیه تحصیلی به نام THE INVEST YOUR TALENT IN ITALY  ارایه می کند. این بورسیه جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  در رشته ها و دانشگاه های مختلف ایتالیا ارایه شده است. این بورسیه توسط وزارت امور خارجه دولت ایتالیا تامین می شود. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا INVEST YOUR TALENT  همچنین شامل یک دوره کارآموزی اجباری در شرکت های ایتالیایی منتخب است که شرکای این بورسیه هستند. طول دوره کارشناسی ارشد 1 ساله خواهد بود. دوره های ارایه شده برای این بورسیه کاملا به زبان انگلیسی می باشند. این بورسیه هزینه تحصیل شما را به مدت 9 ماه پوشش خواهد داد. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

 

بورسیه جهان سوم ایتالیا DSU:  این در واقع برنامه ای است که توسط وزارت امور خارجه و وزارت توسعه اقتصادی کشور ایتالیا ارائه شده است و به دانشجویانی از کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتوپیا، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام پیشنهاد می گردد که مهارت ها و تخصص خود را از طریق دوره های تحصیلات تکمیلی این کشور به زبان انگلیسی و در رشته هایی همچون تکنولوژی پیشرفته، معماری، طراحی، اقتصاد و مدیریت تکمیل کنند. و در واقع این بورسیه به بهترین دانشجویان تعلق می گیرد. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

بورسیه های EDISU  پایمونت: در این نوع بورسیه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های تمام وقت و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه های پایمونت ثبت نام کرده اند در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند برای بورسیه اقدام نمایند. نکته قابل توجه این است که دانشجویان پاره وقت، فقط در مقطع کارشناسی امکان بهره مندی از این بورسیه را دارند. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA  برای دانشجویان بین المللیاین بورسیه برای دانشجویان شایسته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه ارائه شده است. . هر گرنت برای یکسال تحصیلی بوده و علاوه بر حذف شهریه، مبلغی در کل به میزان 11,059 یورو دارد.  اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید

بورسیه دانشگاه PAVIA  برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعهاین دانشگاه برای دانشجویان برجسته و شایسته ای از کشورهای در حال توسعه که قصد ادامه تحصیل در مقطع  کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را دارند بورسیه ای در نظر گرفته است که هر بورسیه ارزشی در حدود 8 هزار یورو دارد. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلاناین نوع بورسیه برای دانشجویان نخبه و بااستعداد بین المللی که در برنامه های کارشناسی ارشد علوم ثبت نام کرده اند در نظر گرفته شده است و بدین نحو است که در آن شهریه دانشجویان حذف شده و هر ساله مبلغی بین 5 تا 10 هزار یورو به آن ها پرداخت می شود. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورینبورسیه های این دانشگاه در رشته هایی همچون معماری و مهندسی راه می شود. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

بورسیه دانشگاه PADOVA: در واقع در این نوع بورسیه برای دانشجویان چه ایتالیایی چه خارجی به شرط استعداد و نخبگی بورسیه و مزایایی در نظر گرفته شده است که شامل پول نقدی و ارائه برخی خدمات همچون اسکان و غذا است. اطلاعات بیشتر این بورسیه را در این لینک می توانید مطالعه نمایید.

بورسیه مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

نکته جذاب ماجرا این جاست که تحصیل در ایتالیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. البته تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی به استثنای چند رشته خاص معمولاً به زبان ایتالیایی است ولی در مقاطع بالاتر تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی امکان پذیر است. هم چنین تحصیل در کشور ایتالیا در رشته‌های معماری و پزشکی بسیار مشهور و پرطرفدار است. در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه ها بر اساس بودجه دانشگاه‌ها به چند نوع تقسیم می‌شوند:

بورسیه های 12 هزار یورویی همراه با پوشش هزینه‌ شهریه دانشگاه که حتی مقادیری از آن قابل پس انداز است.

بورسیه ۵۵۰۰ یورویی بعلاوه هزینه شهریه‌ی دانشگاه و بورسیه‌ای که فقط شهریه دانشگاه را کامل پوشش می‌دهد. این شرایط برای دانشگاه‌های میلان، تورین، ونیز تقریبا یکسان می‌باشد.

بورسیه های استانی ایتالیا :

بورسیه استانی که با نام بورسیه DSU  معروف است و توسط اداره بورسیه هر استان، تقریبا در تمام مقاطع به افراد تعلق می گیرد. این نوع بورسیه شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا است. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این بورسیه دولتی مبلغ 5 هزار یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکتری 8 هزار یورو بعلاوه هزینه شهریه ها می باشد. نکته قابل توجه این است که در مجموع این بورسیه دولتی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را  به خوبی پوشش می دهد.

چه مواردی شانس اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا را بالا می برند؟

در صورتی که پدر یا مادر فرد متقاضی در قید حیات نباشند.

اگر والدین دانشجو معلولیت خاصی داشته باشند با ذکر این مشکل شانس فرد افزایش می‌یابد.

اگر با مدارک ثابت کنند که دیگر اعضای خانواده نیز دانشجو و در حال تحصیل، در کشور دیگری می‌باشند.

اگر شما خواهر یا برادر زیر هفت سال داشته باشید و والدین شما هر دو شاغل باشند، در صورت نبود والدین این کودک در خانه تنها می‌ماند، این مورد نیز در کسب بورسیه موثر است.

آیا اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا محدودیت سنی دارد؟

پاسخ منفی است، کشور ایتالیا بر خلاف کشورهایی مانند کانادا یا آمریکا در اعطا ویزا و پذیرش محدودیت سنی را چندان در نظر نمی گیرند اما بورسیه دولتی ایتالیا که مخصوص دانشجویان ارشد، دکتری و پروژه های تحقیقاتی است محدودیت سنی مشخصی دارد. برای مقطع ارشد سن متقاضیان می بایست حداکثر 28 سال بوده و مقطع دکتری حداکثر 30 سال است. برای کسانی که قصد شرکت در پروژه های تحقیقاتی زیر نظر یک سوپروایزر را دارند، این محدودیت کمتر شده و تا سن 40 سالگی امکان بهره مندی از بورسیه  وجود دارد.

برای پذیرش از دانشگاه ایتالیا چه مدارکی لازم است؟

 • مدارک فارغ التحصیلی مقاطع قبلی
 • اصل پاسپورت و کپی از صفحه‌ ابتدایی آن
 • ارائه CV
 • مقالات و تحقیقات علمی فرد متقاضی
 • انگیزه نامه
 • پنج قطعه عکس
 • ریز نمرات تحصیلی مقاطع مختلف
 • ترجمه مدارک
 • ارائه مدرک زبان آیلتس که برای هر مقطعی نمره کسب شده متفاوت می‌باشد. (حداقل نمره آیتلس 6 است)
 • آدرس پست الکترونیکی

 

 

نکات مهم در اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

کمک هزینه تحصیلی به افراد زیر 18 سال تعلق نمی گیرد

نکته قابل توجه این است که برای افرادی که هنوز فارغ التحصیل نشده اند نیز امکان اخذ بورسیه تحصیلی میسر است ولی چنین فردی باید قبل از زمان سفارت فارغ التحصیل شود و دانشنامه خود را ارائه دهد.

توجه داشته باشید که افراد فقط حق اخذ یک نوع بورسیه تحصیلی دارند و همزمان امکان بهره مند شدن از هر دو نوع بورسیه استانی و دولتی اکان پذیر نیست.

اگر شما از متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا هستید لازم است بدانید که در این کشور ویزای همراه صادر نمی شود و تنها پس از ورود شخص اصلی و ارسال دعوتنامه امکان صدور ویزای توریستی ایتالیا برای خانواده او فراهم می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا برای متقاضیانی که ورودی سپتامبر هستند برخلاف ورودی‌های ماه ژانویه مشخص شده نیست، بنابراین شخص بایستی هزینه ترم اول تحصیل خویش که شامل هزینه دانشگاه، خوابگاه، هزینه رفت و آمد و مابقی هزینه ها که حدودا  3500 تا 5000 یورو می‌باشد را تهیه نموده و پس از اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا این هزینه‌ها در سال دوم توسط دانشگاه به حساب وی واریز می‌گردد.

برخی از معتبر ترین و معروف ترین دانشگاه های ایتالیا عبارتند از :

 • Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa
 • Scuola Normale Superiore di Pisa
 • University of Bologna
 • University of Padua
 • Vita-Salute San Raffaele University
 • Sapienza University of Rome
 • University of Milan
 • Polytechnic University of Milan
 • University of Perugia
 • University of Salerno
 • University of Pisa